středa 27. ledna 2016

Snad


To pochopíte:-))) Pokusím se o popis na kapucínka tak, jak jsem vymyslela. Kdo nepochopí, ten má smůlu:-), nebo vznese dotaz.
Na kulatou, krátkou jehlici č.3 nahodíte 100 ok. Uplete dokola 8 řad. 2hl, 2 obr. 18 ok odložíme a dále budeme pokračovat rovně v řadách tam a zpět, stále hladce, na jehlicích č. 4,5. Upleteme 24 řad.


Pleteninu si rozdělíte na polovinu. Každá polovina má 41 ok. Nyní začnete plést zkrácené řady. Délka jedné zkr. řady bude 8 ok. Jak na to? Upletete 41 ok první poloviny a přidáte 8 oček poloviny druhé. Nit je ve předu.


Jedno oko sejměte, nit obtočíme dozadu a sejmuté očko vrátíte na jehlici.Otočte pleteninu a nyní upletete 16 oček. Prvních 8 ok je jedna polovina a druhých 8 ok druhá. Opět sejmeme očko, obtočíme nit, očko vrátíme na jehlici a přepleteme s přidáním dalších 8 ok.


Aby se vám nedělaly dírky u oček, kde jsme nit obtáčeli, udělejte následovně. Oko z levé jehlice sejměte na pravou jehlici a taktéž naberte obtočenou nit. Obtočení máte  zvýrazněno jehlicí.Nyní obě očka vrátíte zpět na levou jehlici a hladce spletete a uplete ještě dalších 7 ok zkrácené řady.Spletení ok není podmínkou, ale nezůstane vám tam žádná dírka. Jehlice ukazuje na místo, kde jsou očka spletená.Tak budete stále připlétat po 8 očkách z každé řady, až budete mít na jehlici opět celkový počet 82 ok.


Nyní upletete ještě 2 řady.( 1 řada je myšleno tam a zpět). Při poslední rubové řadě si pleteninu přepleťte na dvě krátké jehlice a rovnou opět rozdělte na poloviny.Nyní budete poloviny splétat. Naberete 1 oko z přední i zadní jehlice a spletete dohromady. Opakujete a první oko přes druhé přetáhnete. Pokračujte stále až dokonce.Takto vypadá rub.


A tady je již lícová strana.


Nyní naberte na jehlice č.3  18 odložených oček a naberte 58 ok na spodním okraji. Pleteme dokola opět 2 hl, 2 obr.


Po upletení 10 řad dokola uděláte to, že ukončíte a volně, a nebo doděláte prodlouženou verzi.
Pro rozšíření upleteme řadu, kdy mezi každou dvojici hl. oček  přidáme nahozením jedno očko.


Nahození musíte v další řadě nabrat pod spodní nit. Tak, aby se nahozené oko zkřížilo.Jen tak tam nezůstanou po nahození dírky. Upleteme dalších 7 řad a nahození ještě jednou zopakujeme, upleteme ještě 5 řad a celé ukončíme.


Uf, snad jste to pochopily. Snažila jsem se to i nafotit tak, aby jste věděly, co mám tím splašeným popisem na mysli:-))))) Velikost odpovídá na 2 a půl roku dítěte.


A malá ukázka, jak kapucín vypadá. Fotky nekvalitní, ale Jonek není rozhodně dítě, které by spolupracovalo a já jej chápu. Děti nejsou cvičené opice a nej fotky jsou ty spontánní.Tady malá ukázka toho, jak dopadlo chtěné focení a ten malý diblík mi v rychlosti rozpáral svetr:-))))


No a dnes jsem si  udělala radost:-))


Tuto knihu jsem si fakt moc přála... a semínka...., ruce svrbí, po hlíně se jim stýská a já se tááák těším!


A letos to bude paráda. Na podzim jsme dokončili tu moji dílnu a sušárnu pro bylinky. Chybí okna, ale ty mám do jara slíbené.


A že jsem nemožná a že je leden....vím, vím, ale když mě už se tak hrozně chtělo....Já to prostě musela vyset:-))))A malý návod na to, jak si postavit parádní kuličko-dráhu z obyčejných dřevěných kostek.
A ještě jedna věc, o které přemýšlím. Ráda bych si zasadila bílé jahody, které nabízí firma Starkl. Máte s tímto ovocem někdo zkušenost? Jo, a že jsem se v lednu překonala s příspěvky, nečekejte v únoru žádnou hitparádu. Únor bude hlavně sama, sobě, si! To víte, než zase všechno naštuduju, než to vyseju, než to přepikýruju a  všechno je to o čase. Čili v únoru nemám, nedám, sama málo:-))))
                                                                                 Pěkné dny   Věra

neděle 24. ledna 2016

Víkend v obrazech
Hlavním úkolem byla čepice, kde jsem měla jasný cíl. Musí být pletená vcelku!
Popis- narozen v mé hlavě. Ono ten výsledek potom těší mnohem více. Vznikal za pochodu, neplánovaně zapojeny zkrácené řady, které se pro tvar ukázaly jako bonus. Určitě nezůstane u jediné:-)
                                                                        A vám všem klidný týden Věra

středa 20. ledna 2016

Homemade kosmetika


Bylinky nás zkrátka baví po celý rok. Jako základ využívám bylinné oleje vlastní výroby. Co se mi neosvědčilo je, vyrábět oleje z čerstvých bylin. Olej má tendenci žluknout. Od loňského roku již připravuji oleje pouze ze sušených bylin.
Postup:
Naplníme sklenici bylinami a zalijeme olivovým, či mandlovým olejem. Sklenici zavíčkuji a vložím do nádoby s vodou. Přivedu vodu do varu , odstavím a v horké vodě ponechám sklenici ještě asi 2 hodiny. Olej necháme  2-6 týdnů odpočívat. Poté byliny přes plátno scedíme a oleje uchováváme v temnu. Ale můžete mít byliny naložené i rok, Zkrátka do doby dalšího použití.
Pokud byliny zalijete olivovým olejem, můžete jej využívat také pro výrobu mýdla.


Recept na domácí tuhý parfém pro muže:
Ve vodní lázni rozpustíte 4 lžičky mandlového oleje a  4 lžičky včelího vosku. Přidáte 100 kapek aroma oleje a dáte do dózičky ztuhnout. Zde jsem použila aroma olej ambra a levandule, což je ryze pánská vůně.


Recept na domácí měsíčkovou mast:
Ve vodní lázni rozpustíme 224g měsíčkového leje a 28g včelího vosku. Přikápneme 15 kapek aroma oleje pomeranč a 15 kapek vanilka. Dáme do dóziček a necháme ztuhnout. Měsíčková mast nám krásně ochrání pokožku před zimou.


Recept na měsíčkový krém:
Ve vodní lázni necháme rozpustit 100ml měsíčkového oleje, 50ml mandlového oleje, 50g bambuckého másla a 25g včelího vosku. Po rozpuštění necháme směs vychladnout.
Odměříme si 125ml destilované vody, kam přikápneme 10 kapek aroma oleje rozmarýn, 15 kapek pomeranč a 15 kapek citrónová tráva. Do vychladlé směsi oleje a vosku budete pomalu přimíchávat po troškách dest. vodu s aroma oleji a metličkou míchat. Vymícháte hmotu, která bude podobná pudinku. Vezmete tyčový mixér a hmotu vyšleháte a naplníte do dóziček.
Já svůj první krém vyráběla podle receptu z pořadu Herbář. Tento recept je můj vlastní a jsem s ním spokojená.                                                                          Věra♥

pondělí 18. ledna 2016

Namazat a jedem


A čím, že jsme se to namazali? Přece domácím bylinkovým krémem a taky se zahřáli domácím bylinkovým čajem. Pokoj v duši je zkrátka důležité udržovat po celý rok!

                                               Pěkný týden všem Věra