neděle 15. května 2016


Jsem moc ráda, že vás zajímá jak mít zahradu zdravou, přírodní a bez pesticidů. Pro začátek vám musím ukázat, že domek pro hmyz opravdu funguje a máme velikou radost. Pokud se chcete o domečku pro hmyz dozvědět více zajímavostí a užitečných rad, mrkněte na stránky http://www.foxleas.com.


A že příroda je náruč stále člověku otevřená, udělala jsem jitrocelové mýdlo, ve kterém je jitrocel formou odvaru.


Další mýdlo je z violky. Tam jsem použila jak výluh listů a květů, tak i macerát olivového oleje s usušenými lístky fialky, která má na pokožku blahodárný vliv.


Konečně jsem se dostala k tomu, abych vám vyfotila našeho stálého podnájemníka, který má ve zvyku plést se člověku pod nohy asi stejně, jako náš pes.


A jednoho krasavce jsem pozorovala včera na zahradě. Vzácného Otakárka ovocného. Bohužel jsem neměla doma foťák a foto mám vypůjčené z pc.


Co se týká bylinek, je nejvyšší čas sbírat jitrocel, řebříček, výhonky smrků , bezové listí, mařinku, jahodník, ostružiník, maliník.
Možná taky víte, že jitrocelový list se přikládá na poranění. Možná ale nevíte, že nejdříve přikládáme jitrocel větší, ten ránu vyčistí a poté jitrocel kopinatý, který ránu hojí.

A jelikož jste měly dotazy ohledně zahrady a já neodpovídala, odpovím nyní.
Sousedské vztahy bylinek a zeleniny.
Okurky ocení přítomnost bazalky, která je chrání před padlím a dobrou službu udělá také kopr.
Saturejka ochrání fazole před černou mšicí a salátu dopřeje zdravý růst.
Heřmánek mají rády brambory, hrách, salát, mangold, červená řepa, špenát, celer i cibule. Posiluje jejich obranyschopnost proti houbám.
Kerblík chrání salát před mšicí listovou a padlím.
Česnek je nazýván pan doktor. Chrání rostliny proti plísním, hnilobě a jiným houbovým onemocněním. Také slimáci se mu zdaleka vyhnou. Já na jaře nasázím česnek jen tak ledabyle po celé zahrádce. Jinak pěstuji česnek od podzimu, zcela zvykle a mám takovou vychytávku, že na jaře mezi česnekem prokypřím řádky a pohodím měsíček lékařský. Když sklidím česnek, na záhonu se plně rozroste měsíček. Měsíček lékařský je skvělý kamarád pro všechny rostliny. Na jaře zkrátka rozhodíte semínka po celé zahradě a necháte jej  tancovat po záhonech:-)Měsíčku není nikdy dost:-)
Šalvěj ochrání košťáloviny před Běláskem zelným a slimáci jej taky nemají rádi.
Tymián vykonává stejnou službu jako šalvěj a odpuzuje i mšici listovou.
Řebříček taktéž podporuje zdravý vývoj rostlin a snese se s každou.
Máta potlačí vznik plísně bramborové.
Cibule má ráda majoránku a stejně jako majoránka účinkuje dobromysl.

Proti plísní bramborové, která napadá i rajčata, můžete zkusit zálivku z cibulové natě a slupek. 1kg cibule a 10l vody necháte kvasit 10 dní. Poté ředíte 1:5.
Vyzkoušet také můžete postřiky mléčnou vodou. Provádí se za slunečných dní a potřebujete 2l mléka na 10l vody. Místo mléka můžete také použít jogurt.

Výtažek z mechu.
Určitě jste si  všimli, že mech nejí slimáci. Mech nemá žádné ostny ani tuhé listy, ale chrání se látkami, které způsobují jejich nepoživatelnost. 50g sušeného mechu nechejte den vyluhovat v 1 l vody. Scedíte a roztokem rostliny postřikujete. Mechové výtažky zapudí slimáky a také chrání rostliny před útoky pravého padlí, naťové hniloby brambor a rajčat i šedou plísní.

Udělejte si kompostovou vodu.
V podstatě jde v celém pěstování o to, aby jste pěstovali rostliny zdravé a prospívající. Jen takové rostliny se dokáží bránit onemocnění. K tomu slouží zákvasy, o kterých jsem se už zmiňovala. Rostlinám můžeme pomoci také kompostovou vodou. Jedná se o posilující výtažek. Mikroorganismy žijící v kompostu potáhnou rostliny ochranným filtrem, který cizopasným houbám znepříjemní život.
Výroba je jednoduchá. Kbelík do poloviny naplníte kompostem a dolijete nejlépe dešťovou vodou. Přidáte 5g na litr cukr, aby se podpořilo množení mikroorganismů. Kbelík postavte na teplé místo, třikrát denně promícháte a asi po týdnu scedíte. Zředíte 1:5 až 1:10 vodou a jednou týdně provádíte postřik rostlin. Nezapomínejte na spodní stranu listů.

Já ze svých vlastních zkušeností mám ráda přesličku a na tu nedám dopustit. V podstatě jde o to, že nejdříve si dělám zákvasy převážně z kopřiv a kostivalu a když doroste přeslička, míchám jen zákvas z přesličky. Že nenajdete přesličku? Ale najdete. Pořádně se dívat a to se budete divit, kolik jí všude roste:-).

A pokud máte doma děti, přimlouvám se za domeček pro hmyz. Budou mít malí pozorovatelé co pozorovat a také jej nechte pomáhat v zahradě. I když sem tam šlápnou na rostlinku, ta radost z toho, že si sami něco vypěstují, když uvidí celý proces pěstování od semínka třeba k hrášku je nesrovnatelný s tím, že by si mysleli, že nám hrášek do supermarketů spadl jen tak sám od sebe. Je to pro ně cesta, aby si vážili práce a také potravin. Ty děti jsou budoucnost a jaké si je vychováme, takové je budeme mít.
                                                                                  Věra

15 komentářů:

 1. Věruško děkuji a závidím Ti toho malinkého zahradníčka! To je ale šikulka pomocníček! Dobře to děláš babičko, vyroste z něj správnej mužskej!

  OdpovědětVymazat
 2. Krásné .... Jonášek je prima pomocník zahradník - vedeš ho skvěle od malička .....H.

  OdpovědětVymazat
 3. Věrko, ani nevíte, jak moc jsem vám vděčná! Váš přístup k tvorbě zahrady je nedocenitelný! Děkuji a ať se daří :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Vierka .oO°.oO..° ..tvoja záhrada je sen ♥ (..i obrázky a všetko okolo :o))

  OdpovědětVymazat
 5. Věrko moc děkuji za rady. taky zalíváme jíchou, sice to někomu nevoní, ale s rotlinama dělá divy. a sousedství zeleniny a rostlin taky praktikuju. Jen mi nefunguje levandule pod růží, mšice jsou tam i tak. ale ty zas stříknu olejem s vodou a kapkou jaru jako smáčedlem. a domeček pro hmyz se chystáme vybudovat o víkendu. a mlok je krásný návštěvnik, y máme v jezírku čolka.
  přeji krásný den . Majka

  OdpovědětVymazat
 6. Téda, ten Jonášek vyrostl! :-) A ty fotky, jak zalévá, ty jsou tak roztomilé :-) Jinak ta mýdla budu vždy závidět, dala jsem se do výroby (pouze v opravdu malém množství), ovšem mýdlovou hmotu si kupuji a čekám, až si nasuším vlastní bylinky. Zahrádku jsme založili teprve letos, tak uvidím, jak se jim bude dařit :-) A ty rady, co jste sepsala, se budou velmi hodit! Zaujala mne přeslička a mech :-) Těším se na další články a fotografie! I s přicházejícím jarem/létem je Váš blog mou neustálou inspirací, už od loňska :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Věrko, vy jste prostě úúžasná a vaše zahrada zrovna tak :-)!
  Majko, zkuste šalvěj a šantu kočičí k růžičkám. U nás tato kombinace zabrala. Byla na radu renomované přírodní zahradnice.
  Majka z jižních Čech

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji, zkusím.
   Majka z Jižní Moravy

   Vymazat
 8. Vierka, díky za rady. :) Fotečky krásne sú. :) D. :)

  OdpovědětVymazat
 9. milá Věrko, zase jsem se tu ponořila do fotek a slov, krása. díky, díky. krásný dítě, krásná zahrada, na co sáhneš, to je nádherné, máš požehnané ruce. velmi obdivuji a děkuji, že se podělíš, protože mě to inspiruje k vlastním aktivitám. na domeček pro hmyz zatím sbíráme materiál, teď jsou jiné priority, ale jednou bude, určitě bude taky :).

  OdpovědětVymazat
 10. jo a ještě taky máš skvělý mýdla :)

  OdpovědětVymazat
 11. Věrko moc děkuji za veškeré rady ohledně zálivek, hnojení a dobrých sousedů. Zkouším a zkouším, ráda bych i zeleninovému pěstování dala vše nejlepší co se bez chemie dá. A u tvých fotek záhonků se vážně "kochám".
  Ála

  OdpovědětVymazat
 12. Máš nádherného pomocníčka. A děkujeme za rady.

  OdpovědětVymazat